Istorie Octombrie 28, 2014

Istoria satului Dochia este de dată destul de recentă, fiind înfiinţat pe la mijlocul sec. al XIX-lea în timpul domnitorului Al. I. Cuza, cuprinzând cătunele Bahna şi Jideşti, aşezate pe valea râului Călneş.

În anul 1886, a inceput constructia bisericii actuale, preot paroh fiind Gh. Andriiescu, printre ctitorii principali numarandu-se Dimtrie si Ecaterina Suceveanu si Dimitrie C. Goeanu.

Prima sfintire a acestui locas s-a facut pe data de 27.12.1894.

Biserica a capatat o noua imagine, in timpul parintelui Savin Vasile, care pastoreste si astazi parohia Dochia. S-a construit un pridvor impodobit cu pictura noua, au fost facute strane noi din stejar, iar in perioada 2006 – 2007 s-a realizat o tampla (catapeteasma) tot din stejar.

O a doua sfintire a avut loc pe data de 25.07.1999, fiind sfintita de PF Daniel, Patriarhul BOR, pe atunci Mitropolit al Molodovei si Bucovinei.